Telenews

Sulmet kibernetike, Meta: Kur isha president i paralajmërova, Qeveria po fsheh pasojat

Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, thotë se qeveria po i mban të fshehta pasojat e sulmit kibernetik të Iranit ndaj Shqipërisë.

“Prokuroria të bëjë urgjent hetim të thellë dhe serioz për evidentimin e përgjegjësive të qeverisë dhe institucioneve të tjera në lidhje me menaxhimin e të dhënave dhe veprimet e mosveprimet që sollën në këtë situata. Siç është provuar, cenimi i sigurisë kombëtare ka ndodhur në vazhdimësi, dhe përgjatë gjithë kësaj kohe, Edi Rama ka mashtruar dhe vazhdon të gënjejë lidhur me pasojat e vërteta të këtij sulmi ndaj Shqipërisë”, tha Meta në një konferencë për mediat.

Kryetari i Partisë së Lirisë gjithashtu shtoi se kishte paralajmëruar për këto lloj sulme, gjatë mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

“Kam paralajmëruar të gjitha institucionet përpara se të niste agresioni rus në Ukrainë, sidomos lidhur me marrjen e masave për mbrojtjen nga sulmet kibernetike, të të gjithë sistemit tonë, të bankave dhe gjithë infrastrukturës strategjike. Edhe pas mbledhjes, përsëri u kam dërguar zyrtarisht shkresë zyrtare institucioneve përgjegjëse për të ndjekur, për gjithçka ramë dakord. Edhe pasi ka ndodhur sulmi ndaj Ukrainës, kemi diskutuar rëndësinë e forcimit të masave të sigurisë kibernetike”, deklaroi ai, shkruan A2 CNN.

Të ngajshme

Tërhiqet trupi i pajetë i kosovarit me nënshtetësi norvegjeze që vdiq në një burg në Serbi

KushtrimGuraj

Voziti nën ndikimin e alkoolit, i merret leja për 1 vit e gjobitet me 500 euro

KushtrimGuraj

Prishtinë: Vdes çiklisti pasi goditet nga një automjet

KushtrimGuraj