Telenews

Zelensky përsërit kërkesën për zonë të ndalim-fluturimit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u bëri thirrje Kongresit dhe presidentit amerikan, Joe Biden, që të ofrojë ndihmë shtesë ushtarake që të mbrohet qielli mbi Ukrainë dhe kërkoi sanksione të mëtejme kundër Rusisë.
Këto thirrje ai i bëri gjatë një adresimi drejtuar Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit amerikan.
“Rusia e ka shndërruar qiellin ukrainas në një burim të vdekjes për mijëra njerëz”, tha Zelensky më 16 mars teksa iu drejtua ligjvënësve amerikanë përmes një video-adresimi.
“Kam nevojë që të mbroj qiejt tanë”, tha ai.
Ai rikujtoi se më 11 shtator 2001, në sulmet terroriste amerikane, qiejt amerikanë ishin të mbuluar me tym të zi dhe tha se Rusia i ka shndërruar qiejt ukrainas në burim të vdekjes për mijëra njerëz.
“Kujtoni 11 shtatorin, një ditë e tmerrshme e vitit 2001 kur ligësia shndërroi qytetet tuaja, territoret e pavarura në fushëbeteja”, tha ai. “Shteti im po e përjeton këtë çdo ditë”.
 

Të ngajshme

Kurti: Serbia ende i sheh si shtete të përkohshme Kosovën, Malin e Zi e Bosnjën

Donat Hashani

Arrestohet ish zyrtarja e kryeministrisë Alda Klosi, akuzohet për pastrim parash

Miftar Zejnullahu

“New York Times” sjell detaje të reja për dosjen McGonigal ky dyshohet të jetë i përfshirë Edi Rama

Miftar Zejnullahu