Telenews

KY ËSHTË MOTI NË KOSOVË PËR FUNDJAVË DHE JAVËN E ARDHSHME

Prishtina Weather ka njoftuar se gjatë fundjavës do të mbajë mot me diell, por mëngjeset do të jenë të ftohta dhe me ngrica. Ditën e martë mundësi për riga lokale shiu.  Nga e mërkura më butë.
Sipas Prishtina Weather fuqizimi i një superanticikloni mbi detin Baltik, shtrinë ndikimin edhe mbi rajonin tonë ditëve të fundjavës, ku paraqiten kushte për mot më të kthjellët e me diell.  Mirëpo masa të ftohta ajrore nga verilindja e kontinentit depërtojnë mbi vend, duke mbajt motin në aspektin termik më të ftohtë, e me ngrica orëve të mëngjesit.
Kthjellime do të ketë edhe të hënën, e ditën e martë vranësira kalimtare, që vende-vende edhe shoqërohen me riga lokale shiu.  Nga dita e mërkurë rikthehen kthjellimet, derisa pritet të mbajë mot më i butë gjatë ditës.
Cilësia e ajrit ka gjasa të mbetet më gjatë me indeks në vlera të pranueshme ditëve të ardhshme, shkaku i qarkullimit më të mirë ajror, që edhe mbanë ndotësit ajror më të shpërndarë.  Vetëm orëve të mbrëmjes, në pjesë që dominojnë qetësitë, e ndotësit mbeten më të përqendruar, indeksi kalon në vlera të dobëta.
19.03 – Ftohtë e kryesish kthjellët dhe me diell.  Në mëngjes ngrica.
20.03 – Ngrica në mëngjes, ditën ftohtë e kryesisht me diell.
21.03 – Pas mëngjesit me ngrica, ditën kryesisht me diell.  Në mbrëmje pjesërisht vranët.
22.03 – Në mëngjes kthjellime, e ditën vranësira. Vende-vende mundësi për riga lokale shiu.
23.03 – Kthjellët e me diell, ditën më butë.
Temperaturat në fundjavë në rënie, e deri të mërkurën shënojnë rritje.  Minimalet zbresin edhe në -5C e -6C, e deri të martën rriten në -2C, ndërkaq maksimalet zbresin në 5C, e të mërkurën kapin vlera edhe prej 12C.
Erërat frynë mesatare dhe mesatarisht të fuqishme nga verilindja 4-13m/s, të martën me hove edhe deri në 15m/s.
Shtypja atmosferike shënon rritje lartë mbi vlera normale në fundjavë, më pas në rënie, por që mbetet në vlera të larta.

Të ngajshme

Osmani propozoi që drafi për Asociacionin të bëhet me SHBA-të, Haradinaj i jep mbështetje

KushtrimGuraj

Parashikimi i motit për të enjten, këto janë temperaturat

KushtrimGuraj

Muja bën krahasimin: Vuçiqi, Vulini dhe Radojiçiqi versioni modern i Millosheviqit, Sheshelit, e Arkanit

KushtrimGuraj