Telenews

Sylvinho: Ekipi i dytë i Spanjës mund të shkojë në finalen e Euro 2024

Shqipëria sot luan ndeshjen më të rëndësishme të Kampionatit Evropian.

Kuqezinjtë përballen nga ora 21:00, me liderin e grupit B dhe një nga favoritët kryesorë të Euro 2024, Spanjën e cila tashmë ka siguruar kalimin tutje në fazën eliminuese.

Para ndeshjes me Spanjën ka folur trajneri, Sylvinho.

Të kalosh apo jo: “Është kënaqësi të luaj këtë lojë. Janë kujtime të shkëlqyera për mua, është shumë e rëndësishme në jetën time. Fati është i tillë. Do të jetë një ditë e paharrueshme. Arritja në ndeshjen e tretë të gjallë në Grupi i vdekjes është i pabesueshëm. “Skuadra e dytë e Spanjës mund të luajë në finalen e Euros dhe si favorit”.

Spanja: “Ka një ADN të qartë, por ka diçka tjetër: njerëz që të vrasin nga jashtë. Ata janë një ekip shumë i organizuar, ata shtypin shumë mirë. Ata janë ekipi më i mirë në grup. Një ekip i madh. Por ne do të provojnë.”

Spanjë-Itali: “Ne pamë se çfarë bënë të gjithë. Të udhëhequr nga një trajner që ka një histori të bukur me këta lojtarë. Por unë them më parë: është futbolli, ne do të përpiqemi dhe në 90 minuta gjithçka mund të ndodhë. Ne ëndërrojmë, ne dua dhe është e mundur”.

Çfarë u mungonte: “Është një avantazh i madh të kalosh përpara në tabelë. Është e rëndësishme t’i menaxhosh ato situata. Nuk është e lehtë, u ndodh shumë skuadrave. Jam shumë i kënaqur me lojtarët e mi. Kemi lojtarë shumë të rinj. Të cilët janë duke i bërë gjërat shumë mirë.

Favoriti i Euros : “Pashë shumë pak ndeshje. Nuk pushuam së punuari. I thashë vetes ta shijoja Euron, por nuk pashë më shumë se pak Francë-Holandë. Nuk jam i kualifikuar të përgjigjem. Por të zakonshmet do të jenë atje, me siguri në grupin tonë, Spanjë, por kujdes Italinë dhe Kroacinë nëse kalojnë.

Qasja: “Çdo plan është të fitojmë. Ne do të dalim dhe do të fitojmë. Përgatitja e një loje për të barazuar është e pamundur. Pastaj do të shohim se çfarë do të ndodhë kur të mbeten pesë ose dhjetë minuta.”

Spanja: “Të gjithë lojtarët e Spanjës janë të një niveli shumë të lartë. Ne nuk mund të mendojmë se çfarë bën Spanja. Ky është një Eurokupë, një nivel shumë i lartë. Cilin spanjoll do të merrja? Më mirë të mos përgjigjem. Sidomos tani me kaq shumë rrëmujë i pasaportave (qesh).

Daku: “Ne jemi këtu për të luajtur një turne të bukur. Roli ynë është futbolli. Nuk mund të harxhojmë energji për asgjë tjetër. Vendimi i UEFA-s është aty.”

Të ngajshme

Thirrjet nacionaliste të tij, UEFA bën të ditur se ka filluar hetimet ndaj futbollistit spanjoll

Donat Hashani

Vlera e Yamal në treg merr një rritje ‘astronomike’ pas përfundimit të Euro 2024

KushtrimGuraj

Milani bën goditjen e madhe, nënshkruan me lojtarin e fituesit të Euro 2024

Donat Hashani