Telenews

ZELENSKY VAZHDON THIRRJET PËR PAQE

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i kërkoi sot Moskës të angazhohet në bisedimet e mëtejshme të paqes “pa vonesë” – ndërsa lufta hyn në javën e katërt.
Zelensky mes tjerash thotë se kjo është mundësia e vetme që Rusia të zvogëlojë gabimet e veta, shkruan Skynews.
“Ky është mundësia e vetme për Rusinë që të zvogëlojë dëmin nga gabimet e veta.
“Është koha për t’u takuar, është koha për të biseduar, është koha për të rivendosur integritetin territorial dhe drejtësinë për Ukrainën. Përndryshe, humbjet e Rusisë do të jenë të tilla që do t’ju duhen disa breza për t’u rikuperuar”, tha Zelensky.
Ukraina dhe Rusia janë përfshirë në disa raunde bisedimesh deri më tani, duke filluar në Bjellorusi dhe së fundmi duke u zhvilluar përmes video-konferencës.
Megjithatë, ata ende nuk kanë arritur një marrëveshje për një armëpushim.

Të ngajshme

Ish-komandanti i UÇK-së tregon se si janë siguruar arsenali i armëve në sulmin e serbëve ndaj policëve në veri

KushtrimGuraj

Salla e sporteve në Samadrexhë merr emrin e heroit Afrim Bunjaku, komuna ndanë 5 mijë euro për familjen e tij

KushtrimGuraj

Policia me fushatë vetëdijësuese kundër zjarreve: “Mos ndez zjarr, mos shkakto rrezik të përgjithshëm”

KushtrimGuraj